amasya’da-tarimsal-kalkinma-adimi:-yeni-proje-ile-ureticilere-tohum-destegi

Amasya’da Tarımsal Kalkınma Adımı: Yeni Proje ile Üreticilere Tohum Desteği

Tofidass

Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, tarımsal üretimi artırmak ve kuru tarım alanlarını etkinleştirmek amacıyla yeni bir projeyi hayata geçirdi. “Kuru Tarım Alanlarında Yağlık Ayçiçeği ve Nohut Yetiştiriciliği” adlı proje kapsamında, bölge çiftçilerine tohum temin töreni düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın %50 hibe desteğiyle sağlanan 1147 ünite ayçiçeği tohumu ve 30 bin kilogram nohut tohumu, hak sahibi üreticilere teslim edildi. Bu proje ile Amasya’da toplam 25.234 dekar alanda ayçiçeği, 2.500 dekar alanda ise nohut yetiştirilmesi hedefleniyor.

Törenin açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Gürol Çetin, projenin bölge ekonomisine ve ülke tarımına sağlayacağı katkıları vurguladı. Yerel üreticiler adına konuşan bir çiftçi, projenin hazırlık aşamasında gösterilen çabalardan ötürü memnuniyetini ifade etti ve emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu. Amasya Milletvekili Hasan Çilez, projenin bölge için hayırlı olmasını diledi, ardından Amasya Valisi Yılmaz Doruk, projenin Amasya’ya sağlayacağı faydalara dikkat çekti ve memnuniyetini dile getirdi.

Konuşmaların sonunda, tohumlar üreticilere teslim edildi ve anı fotoğrafı çekimiyle tören tamamlandı. Törene, Amasya Milletvekili Hasan Çilez, Vali Yılmaz Doruk, Belediye Başkan Yardımcısı Muammer Tufanoğlu, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, üreticiler ve basın mensupları katılım gösterdi.

Kaynak:Tarım Pusulası

Kategoriler