batman’da-ciftciler-icin-3-proje-onaylandi

Batman’da Çiftçiler İçin 3 Proje Onaylandı

Tofidass

Batman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına çiftçilerin yararlanması amacıyla 14 proje başvurusu yaptı. Bu projelerden 3 tanesi 2024 yılında uygulanmak üzere onaylandı. Onaylanan projeler için 15.918.680,46 TL bütçe ayrıldı.

Onaylanan projeler şunlardır:

Batman İlinde Üretim ve İstihdam İçin Seracılığın Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırması Projesi: Bu proje ile ekonomik yönden imkanı bulunmayan 30 üreticiye 30 adet 500 m2’lik sera tesisi kurulacak.

Batman İlinde Bağcılığın Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırması Projesi: Bu proje ile bağcılığın yaygın olduğu köylerde en az 300 çiftçiye eğitim, budama malzemesi, ilaçlama ve üzüm suyu işleme desteği verilecek.

Batman İlinde 2. Ürün Sebze Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırması Projesi: Bu proje ile 2. ürün sebze yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve çiftçilerin ekonomik refah seviyelerinin artırılması için 200 çiftçiye 1.000.000 adet hibrit sebze fidesi ve 1.000 adet sebze tohumu dağıtılacak.

Batman İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, onaylanan projelerin çiftçilerin üretim ve gelirlerini artıracağını belirtti. İl Müdürü Aydın, projelerin en kısa sürede hayata geçirilmesi için işbirliği protokolleri imzalanacağını ve çiftçilerin proje başvuru süreçlerinin başlayacağını duyurdu.

Kaynak:Tarım Pusulası

Kategoriler