canakkale'de-yangin-magduru-ciftcilere-zeytin-fidani-destegi

Çanakkale'de yangın mağduru çiftçilere zeytin fidanı desteği

Tofidass

Çanakkale Merkez İlçe’de geçen yıl Temmuz ve Ağustos aylarında çıkan iki büyük orman yangını, tarım alanlarını da kül etti. 16 köyde 350 üreticinin 3.520 dekar arazisi, hayvanları, kovanları, samanları ve evleri zarar gördü. Çanakkale Valiliği ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, afetzedelere çeşitli destekler sağladı.

Yangından etkilenen 302 üreticinin hasar tespitleri yapıldı, zirai kredi borçları ertelendi, acil destek ödeneği yatırıldı. Ayrıca 96 üreticiye sertifikalı hububat tohumu, kesif yem, ot-saman balyası ve küçükbaş hayvan dağıtıldı.

Bugün de Yağcılar ve Kayadere Köylerinde düzenlenen törenlerle, 120 üreticiye 9.000 adet sertifikalı zeytin fidanı verildi. Bu projenin bütçesi 1.350.000 TL olup, bunun %67’si devlet, %33’ü üretici katkısıyla karşılandı. Fidan dağıtım törenine Vali İlhami Aktaş, İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Celil Sezgin, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörü Hasan İskender, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı Ufuk Ünver, Şube Müdürleri, Köy Muhtarları, Teknik Personel ve üreticiler katıldı. Vali Aktaş, çiftçilere geçmiş olsun dileklerini iletti ve ilk zeytin fidanını toprağa dikti.

Kaynak:Tarım Pusulası

Kategoriler