denizli'de-kurban-bayrami-icin-saglik-ve-guvenlik-onlemleri-alindi

Denizli'de Kurban Bayramı İçin Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Alındı

Tofidass

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde vatandaşların dini vecibelerini sağlıklı hayvanlarla yerine getirebilmeleri ve artan hayvan hareketleri nedeniyle hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla önemli tedbirler aldı. Bu kapsamda, 22 Mayıs 2024 tarihinde “İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu Kararı” alındı.

Denetimler Artırıldı

İl genelinde denetim sayıları artırılarak, İlçe Müdürlüklerinde Kurban Bayramı süresince nöbetçi veteriner hekimler görevlendirildi. Denizli Ticaret Borsası’na ait Canlı Hayvan Pazarı ve il genelinde her türlü idari ve fenni tedbirler alındı.

İl Müdürü Çınar’dan Canlı Hayvan Pazarı Ziyareti

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, Merkezefendi ilçesinde bulunan Denizli Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarı’nı ziyaret ederek hayvan kontrolleri sırasında yetiştiricilerin dertlerini dinledi ve onlara yardımcı oldu. Ziyaret sırasında, İl ve İlçe Müdürlüğü sağlık personeli de Çınar’a eşlik etti.

Sağlıklı Kurbanlık Alımı İçin Uyarılar

Kontrol esnasında konuşan İl Müdürü Çınar, “İlimiz genelinde alınan tedbirlerle halkımızın sağlıklı ve güven içerisinde kurban ibadetlerini yerine getirmeleri için her türlü çalışmayı yapıyoruz” dedi. Çınar, kurbanlık hayvan alırken sağlıklı, besili ve kulak küpesi bulunan hayvanların tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, veteriner sağlık raporuna, hayvan pasaportuna ve nakil belgesine sahip, Tarım ve Orman Bakanlığı hayvan bilgi sistemine kayıtlı olan hayvanların seçilmesinin önemini anlattı. Zayıf, hasta, gebe veya yeni doğum yapmış hayvanların kurbanlık olarak tercih edilmemesi gerektiğini belirterek, bu önlemlerin hayvan sağlığını koruma ve halkın güvenli bir şekilde kurban ibadetlerini yerine getirmesine yardımcı olacağını ifade etti.

Koordineli Kontroller

Kurbanlık satış yerleri, İl Müdürlüğü Veteriner Hekimleri tarafından denetlenerek belge ve sağlık kontrolleri yapılmakta. Ayrıca, İl Müdürlüğü ile Emniyet ve Jandarma Teşkilatının koordineli çalışmalarıyla yol kontrolleri yapılarak belgesiz ve sağlıksız hayvanların ilimize girişi önlenmektedir.

Kesim Sonrası İşlemler

Kurban kesim yerlerinde kesilen hayvanların kulak küpeleri ve pasaportları görevlilere teslim edilmelidir. Kendi kesimlerini yapan vatandaşlar ise belge ve kulak küpelerini muhtarlıklara, belediyelere veya İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine teslim etmelidir. Bu sayede, hem sağlıklı hayvan alımı sağlanmakta hem de kurban kesim işlemleri güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Kategoriler