denizli’de-sut-ureticilerine-modern-sogutma-tanklari-dagitildi

Denizli’de Süt Üreticilerine Modern Soğutma Tankları Dağıtıldı

Tofidass

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, “Sağlıklı Çiğ Süt, Sağlıklı Nesiller” projesi kapsamında, süt üreticilerine modern soğutma tankları dağıttı. Proje, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü ve Denizli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin finansal desteğiyle gerçekleştirildi.

Dağıtım törenine, sektörün önde gelen isimleri ve teknik personel katıldı. Törende konuşan Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Emre Gürçay, “Üreticinin Yüzyılı kapsamında biz geçtiğimiz aylarda Ulusal Süt Çalıştayını Antalya’da tüm tarafların katılımıyla yapmıştık. Burada önemli başlıklarımızdan bir tanesi de çiğ sütün kalitesini arttırma, kalitenin arttırılmasının en önemli unsurlarından bir tanesi de çiğ sütü soğutmadır. Burada örgütlerimiz ve birliklerimiz aracılığıyla üreticiden doğrudan hızlı bir şekilde sütünü alarak soğutulması daha sonra da sanayiye sevk edilmesidir. Bu kapsamda da Denizli İlimizde yaklaşık 1 milyon 150 bin liralık bir projeyle soğutma tanklarımızı Denizli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile İl Müdürlüğümüz ortaklığında yapılan bu projeyle hayata geçirdik, bunun yaklaşık %70’i hibe yani yaklaşık 780 bin lirasını Bakanlık olarak biz karşıladık. Bu sayede üreticilerimizin sütü daha kaliteli daha hijyenik ve daha katma değerli olacak böylelikle sanayiye daha sağlıklı üretilen süt daha sağlıklı gitmiş olacak ben katkılarından dolayı başta sayın Bakanımıza, Bakanlığımıza ve bu işe öncülük eden İl Müdürlüğümüze ayrıca Denizli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Proje, 12 köye toplamda 12 adet süt soğutma tankı sağlayarak, süt toplama merkezlerinin sayısını artırıyor ve çiğ sütün soğuk zinciri bozulmadan işleme tesislerine ulaşmasını garanti altına alıyor. Bu sayede, süt ürünlerinin kalitesi ve ekonomik değeri artırılmış olacak.

Kaynak:Tarım Pusulası

Kategoriler