dodurga’da-cennet-hurmasi-yetistiriciligi-icin-buyuk-adim

Dodurga’da Cennet Hurması Yetiştiriciliği İçin Büyük Adım

Tofidass

Dodurga İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, bölgede Cennet Hurması yetiştiriciliğini teşvik etmek amacıyla önemli bir projeyi hayata geçirdi. Kek, muhallebi, krema ve reçel yapımında kullanılan ve bebek maması gibi ürünlerde de tercih edilen bu değerli meyvenin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

“Cennet Hurması Yetiştiriciliği Projesi”nin tanıtım töreni, Dodurga Belediyesi Kongre Merkezi ve Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Oğuzhan Kaya ve Dodurga Belediye Başkanı Mustafa Aydın’ın yanı sıra, çok sayıda çiftçinin katılımıyla tören coşkulu bir atmosferde başladı. İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Gökçekin’in açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte, bölgede yıllık 145 ton Cennet Hurması üretildiği ve bu meyvenin sağlık ve ekonomiye katkıları üzerine bilgiler verildi.

165.000 TL maliyetle ve %100 İl Özel İdaresi desteğiyle yürütülen projede, 66 dekar alanda 70 çiftçiye toplam 3300 Cennet Hurması fidanı dağıtıldı. İl Müdürü Gökçekin, çiftçilerin talepleri doğrultusunda devlet teşviklerinin süreceğini belirtti ve projeye destek veren Cumhurbaşkanı, Tarım ve Orman Bakanı, Vali, Milletvekilleri ve İl Özel İdaresi’ne teşekkürlerini iletti.

Bu proje, Cennet Hurmasının bölgede yaygınlaştırılması ve tarımsal çeşitliliğin artırılması yönünde atılmış önemli bir adım olarak görülüyor. Meyvenin sağladığı sayısız faydanın yanı sıra, yerel ekonomiye ve çiftçilere sağlayacağı katkılarla dikkat çekiyor.

Kaynak:Tarım Pusulası

Kategoriler