duzce’de-yonca-uretimi-icin-tohum-dagitim-toreni

Düzce’de Yonca Üretimi İçin Tohum Dağıtım Töreni

Tofidass

Harun Göksel – Düzce | Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, “Yonca Üretiminin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, 136 çiftçiye toplamda 1.238 dekar alanda kullanılmak üzere %25 çiftçi katkılı 6 bin 190 kg yonca tohumu dağıttı. Dağıtım töreni, Düzce Valisi Selçuk Aslan, İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, protokol üyeleri ve çiftçilerin katılımıyla gerçekleşti.

Vali Aslan, tarım ve hayvancılığın bölgesel ekonomideki önemine değinerek, Düzce’nin özellikle fındık üretiminde güçlü bir konuma sahip olduğunu ve hayvan stokunun 80 bin civarında olduğunu belirtti. Modern hayvancılığa geçişin gözlemlendiğini ifade eden Vali, yem bitkisi üretiminin artırılmasının önemine vurgu yaptı. Yonca tohumu dağıtımının, yem bitkisi ihtiyacını karşılamada önemli bir adım olduğunu ve tarım arazilerinin korunmasının vatanın korunması kadar önemli olduğunu dile getirdi.

İl Müdürü Uzun ise, Düzce’deki hayvan varlığının ve yıllık kaba yem ihtiyacının boyutlarına dikkat çekti. Yonca tohumu dağıtımının, yem bitkileri arasında önemli bir yere sahip olan yoncanın ekilişini artırarak kaba yem açığını kapatmayı amaçladığını söyledi. Yonca ekiliş alanının artırılmasıyla, sürdürülebilir ve karlı aile işletmelerinin desteklenmesinin hedeflendiğini belirtti.

Tören, projeden yararlanan çiftçilere yonca tohumu dağıtımıyla sona erdi. İl Müdürü Uzun, projenin çiftçiler için bereketli bir hasat dönemine vesile olmasını diledi ve projeye destek veren herkese teşekkürlerini iletti.

Kaynak:Tarım Pusulası

Kategoriler