eskisehir’de-nohut-uretimine-buyuk-destek

Eskişehir’de Nohut Üretimine Büyük Destek

Tofidass

Harun Göksel -Eskişehir | Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında, Eskişehir’deki çiftçilere nohut üretimi için önemli bir destek sağlandı. “Eskişehir’de Nohut Üretmezsek Olmaz Projesi” ile Mahmudiye bölgesindeki çiftçilere %50 hibe desteğiyle Azkan cinsi nohut tohumları dağıtıldı.

Proje, nadasa ayrılan ve ekim programında olmayan arazilerin tarıma kazandırılmasını ve tarım arazilerinin daha etkin kullanılmasını hedefliyor. Bu doğrultuda, Mahmudiye’de 52 çiftçiye 1000 dekar arazi için 10.000 kg tohum desteği verildi. Ayrıca, Eskişehir genelinde 10.300 dekar alana ekilmek üzere 103.000 kg Azkan nohut tohumu %50 hibeli olarak teslim edildi.

Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen kuraklığa dayanıklı Azkan nohut çeşidinin kullanımı, 2021 yılında Alpu ve 2022 yılında Mahmudiye ilçelerinde başarılı sonuçlar alınarak çiftçiler tarafından benimsendi. 2023 yılında “Nohut Üretiminin Arttırılması Projesi” ile Alpu, İnönü, Han, Günyüzü, Seyitgazi, Sivrihisar, Odunpazarı, Tepebaşı, Çifteler ve Mahmudiye ilçelerinde 451 çiftçiye 58.800 kg tohum desteği sağlanarak, yerli ve milli nohut çeşidinin yaygınlaştırılması çalışmalarına devam edilmektedir. Bu projeler, Eskişehir’in tarım potansiyelini artırma ve çiftçilerin gelir seviyelerini yükseltme amacını taşımaktadır.

Kaynak:Tarım Pusulası

Kategoriler