findik-ureticilerinin-dikkatine!

Fındık Üreticilerinin Dikkatine!

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü: Fındıkta Kahverengi Kokarca Nimf Dönemi İlaçlama Zamanı Geldi.

Tofidass

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, fındık bahçelerinde yoğun zarara yol açan kahverengi kokarca nimflerine karşı ilaçlı mücadelenin önemine dikkat çekti. Yapılan basın açıklamasında, fındık üreticilerinin bahçelerini düzenli olarak kontrol etmeleri ve nimfler görülmeye başlandığı andan itibaren ruhsatlı bitki koruma ürünleri kullanarak kimyasal mücadeleye başlamaları gerektiği belirtildi. Gelecek sezon popülasyonunun azalması için bu dönemde yapılacak ilaçlamanın kritik olduğuna vurgu yapıldı.

Açıklamada, kullanılacak bitki koruma ürünlerinin İl Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olan Bitki Koruma Ürünleri Satış Bayilerinden temin edilmesi ve ‘Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi’ne sahip kişiler tarafından uygulanması gerektiği ifade edildi. Üreticilerin daha geniş bilgi almak için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine müracaat edebilecekleri veya giresun.tarimorman.gov.tr adresinden internet sitesini ziyaret edebilecekleri kaydedildi.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, üreticilerin zamanında ve doğru şekilde ilaçlama yapmalarını teşvik ederek, kahverengi kokarca zararının en aza indirilmesi ve fındık verimliliğinin artırılması için çalışmalara devam ediyor.

Kaynak:Tarım Pusulası

Kategoriler