giresun’da-ciftcilere-buyuk-destek:-duve-alim-hibe-programi-basariyla-devam-ediyor

Giresun’da Çiftçilere Büyük Destek: Düve Alım Hibe Programı Başarıyla Devam Ediyor

Tofidass

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu Düve Alım Destek Programı, Giresun’daki çiftçilere büyük faydalar sağlamaya devam ediyor. 11 Aralık 2023 ile 09 Ocak 2024 tarihleri arasında yapılan başvurular sonucunda, 85 çiftçinin 810 gebe düve ve 233 boş dişi sığır alımı için talepleri kaydedildi ve onay süreci için Bakanlığa iletilmiş bulunuyor.

Bu destek programı, çiftçilere yüzde 30 ile 50 arasında değişen oranlarda hibe desteği sunarak, hayvancılık sektörünün gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor. İlk etapta, 85 çiftçiden 16’sının başvuruları onaylandı ve bu çiftçiler, 31 Mayıs 2024 tarihine kadar sözleşmelerini imzalayarak hayvan temin sürecini başlatmak üzere ilgili müdürlüklere davet edildi.

Özellikle Lapa köyünden bir çiftçi, 10 baş simental gebe düve alımını tamamlayarak, yüzde 30 hibe desteği ile 300 bin lira hak ediş almaya hak kazandı. Diğer 15 çiftçinin de süreçleri tamamlamaları durumunda, destek hak edişleri düzenlenmeye devam edecek.

Programın ilk aşamasının tamamlanmasının ardından, diğer başvuru sahibi çiftçiler için de Bakanlık tarafından periyodik olarak onay listeleri yayınlanacak ve destek süreci devam edecek.

Kaynak:Tarım Pusulası

Kategoriler