giresun'da-findik-bahcelerine-17-bin-samuray-arisi-salindi

Giresun'da Fındık Bahçelerine 17 Bin Samuray Arısı Salındı

Tofidass

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kahverengi Kokarca izleme verilerindeki popülasyonlara göre belirlenen noktalarda, biyolojik mücadele kapsamında Samuray Arısı (Trissolcus japonicus) salımı çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu çalışmalar, Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü iş birliği ile yürütülüyor.

Merkez Küçükköy, Batlama ve Küçüklü mevkilerinde, her biri bin 120 adet olmak üzere toplamda 3 bin 360 Samuray arısı salındı. Bu salım, Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen Samuray arılarının, Fındık Araştırma Enstitüsü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirildi.

Aynı gün içerisinde, Espiye ilçesi Değirmenağzı ve Gülburnu köylerinde toplam 3 bin adet, Keşap ilçesi Hisarüstü ve Karakoç köylerinde fındık bahçelerine toplam 2 bin 18 adet, Görele ilçesi Çavuşlu beldesi, Terziali ve Derekuşçulu köylerinde toplam 3 bin 360 adet ve Eynesil’de Altınlı ve Boztepe mahallelerinde de toplam 2 bin 16 adet Samuray arısı salındı.

Geçtiğimiz hafta içerisinde, Keşap Düzköy köyünde 2 bin 128 adet ve Tirebolu’nun Doğancı, Karademir, Düzköy ve Örenkaya köylerinde salınan toplam 4 bin adet Samuray arısı sayısı da eklendiğinde, Giresun ilinde toplamda 17 bin 360 adet Samuray arısı fındık bahçelerine bırakılmış durumda.

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın, Samuray arısının insanlara ve hayvanlara zarar vermediğini belirterek, bu arıların görüldükleri yerlerde kesinlikle öldürülmemesi gerektiğini vurguladı. Dr. Angın, “İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz, Enstitülerimizle iş birliği içinde zararlı popülasyonunun yoğun olduğu noktalarda Samuray arısı salımına devam edecektir” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası

Kategoriler