kahverengi-kokarca-ile-mucadelede-yeni-silahlar:-samuray-aricigi-sahalara-salindi!

Kahverengi Kokarca ile Mücadelede Yeni Silahlar: Samuray Arıcığı Sahalara Salındı!

Tofidass

Samsun’da düzenlenen törenle, Kahverengi Kokarca ile mücadelede önemli bir adım atıldı. “Samuray Arıcığı” olarak da bilinen Trissolcus japonicus parazitoidleri, 21 ilde doğaya salındı. Hedef, 33 ile ulaşarak bu zararlıyla etkin bir şekilde mücadele etmek.

Samsun’da Kahverengi Kokarca ile Mücadele Etkinliği

Çarşamba İlçesi Gökçeçakmak Mahallesi’nde düzenlenen etkinliğe, Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Tekkeköy Kaymakamı Dr. Polat Kara, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür V. Doç. Dr. Betül Bayraklı, Tokat Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Ahmet Boz, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Kenevir Araştırmaları Enstitüsünden Dr. Kibar Ak, Toprak Mahsulleri Ofisi Samsun Başmüdürü Derya Şahinler, Bakanlığımız Gıda Kontrol Genel Müdürlüğünden Sadık Ertuğrul, Samsun Tohum Sertifikasyon Test Müdürü Mustafa Karaman, Oda ve Birlik başkanları, Şube ve İlçe Müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

Samsun’da 14 Bin Samuray Arıcığı Doğaya Salındı

Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür V. Doç. Dr. Betül Bayraklı, yaptığı konuşmada 2024 yılında 150 bin Trissolcus japonicus parazitoidinin üretilerek 33 ile salınmasının hedeflendiğini söyledi. Bu kapsamda 6 ilde daha parazitoidlerin doğaya salındığını ve Samsun’da 14 ilçede 55 lokasyonda 14 bin adet Trissolcus japonicus’un salımının gerçekleştiğini belirtti.

Kahverengi Kokarca ile Mücadelede Entegre Yaklaşım

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ise Kahverengi Kokarca ile mücadelede entegre bir yaklaşımın önemini vurguladı. Mekanik, biyoteknik, biyolojik ve kimyasal mücadele yöntemlerinin birlikte değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Sağlam ayrıca Kahverengi Kokarca’nın fındık başta olmak üzere birçok tarımsal ürüne zarar verdiğini ve biyolojik mücadelenin bu zararlıyla mücadelede önemli bir rol oynayacağını söyledi.

Samsun Fındık Üretiminde Öncü Rol Oynuyor

Sağlam, Samsun’un 1.210.679 dekarlık fındık alanı ve 118.500 tonluk üretim miktarı ile bölge ve ülke üretiminde 2. sırada yer aldığını da sözlerine ekledi. Fındık başta olmak üzere birçok tarımsal ürüne potansiyel tehdit oluşturan Kahverengi Kokarca ile biyolojik mücadelenin önemini vurguladı.

Hedef: Doğal Dengeyi Korumak

Kahverengi Kokarca ile Biyolojik Mücadelede Samuray arıcığı olarak da bilinen ve yumurta parazitoidi olan Trissolcus japonicus salımlarının, orta ve uzun vadede zararlı popülasyonunun kontrolünde önemli bir rol üstleneceği ve doğal dengenin oluşmasına büyük ölçüde katkı sağlayacağı öngörülmektedir.

Etkin Mücadele için Entegre Yaklaşım

Samsun’da Kahverengi Kokarca ile mücadelede biyolojik, biyoteknik ve kimyasal mücadelenin entegre edilerek uygulanması, il tarımının sürdürülebilirliğini mümkün kılacak.

Kategoriler