kirikkale’de-tarim-arazilerinin-etkin-kullanimi-icin-tohum-dagitim-toreni-yapildi

Kırıkkale’de Tarım Arazilerinin Etkin Kullanımı İçin Tohum Dağıtım Töreni Yapıldı

Tofidass

Kırıkkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Vali Mehmet Makas’ın da katıldığı bir törenle çiftçilere tohum ve malzeme dağıtımı gerçekleştirdi. Törene, İŞKUR İl Müdürü Ferhat Metin, Defterdar Yaşar Derinkuyu, TMO Başmüdürü Tuncay Akgöl, Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer ve Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Hızır Akdemir gibi isimlerin yanı sıra çok sayıda çiftçi katılım gösterdi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Ateş, törende yaptığı açılış konuşmasında, atıl durumdaki arazilerin ekilmesinin teşvik edileceğini ve Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle temin edilen tohumların bu parsellerde kullanılacağını belirtti. Vali Makas ise, tohumların çiftçilere destek olacağını ve il müdürlüğünün çiftçilerin yanında olmaya devam edeceğini ifade etti.

Tören kapsamında, 448 çiftçiye 112 bin 550 kg yeşil mercimek, çeltik, nohut ve kabak çekirdeği tohumu dağıtıldı. Ayrıca, 149 çiftçiye kuru fasulye, soya fasulyesi ve yağlık ayçiçeği tohumu dağıtımı planlanıyor. Dinek Dağı Organik Arıcılık projesinde yer alan 18 arıcıya da 180 kovan ve 360 kg organik temel petek sağlandı.

Kırıkkale İl Müdürlüğü, miras ve mülkiyet sorunları nedeniyle ekilemeyen arazilerin yeni düzenlemelerle kayıt altına alınarak ekiminin teşvik edildiğini ve bu projelerle ekilmeyen tarım arazilerinin ekonomiye kazandırılması için çalışmaların süreceğini duyurdu. Tören, çiftçilere hayırlı ve bereketli kazançlar temennisiyle sona erdi.

Kaynak:Tarım Pusulası

Kategoriler