samsun’da-zirai-ilac-denetimleri-araliksiz-suruyor

Samsun’da Zirai İlaç Denetimleri Aralıksız Sürüyor

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam: “Tarımsal İlaç Denetimleri Aralıksız Devam Edecek” dedi.

Tofidass

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, bitki koruma ürünlerinin en yoğun satıldığı bu aylarda zirai ilaç denetimlerinin kesintisiz devam edeceğini belirtti. Sağlam, halkın kalıntısız meyve ve sebze tüketmesi ve çiftçilerin zarar görmemesi için tüm önlemlerin alındığını vurguladı.

Zirai ilaç kullanımı hakkında açıklamalarda bulunan Sağlam, çiftçilere şu uyarılarda bulundu: “İlimizde son kullanma tarihi geçmiş veya sahte tarımsal ilaç satışına kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Çiftçilerimizin aldıkları ilaçların son kullanma tarihine ve ambalajlarına dikkat etmeleri gerekiyor. Kullandıkları ilaçlarla ilgili muhtemel sorunlar açısından bayilerden aldıkları tarımsal ilaçlarla birlikte T.C. kimlik numaralarını kaydettirmeleri önemlidir.”

Bitki koruma ürünlerinin toptan ve perakende satışını yapan işletmelerin aralıksız denetlendiğini belirten Sağlam, “Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satışı İle İlgili Yönetmeliğe” aykırı hareket eden işletmelerin önce uyarıldığını ancak yükümlülüklerini yerine getirmeyen 23 işletmeye toplam 1.522.588 TL ceza kesildiğini ifade etti. Ayrıca, piyasaya sürülmesi muhtemel 754 adet ilaç kamuya geçirildi ve 10.120 kg uygunsuz ilaç imha edilmek üzere imha şirketine teslim edildi.

Sağlam, üretici ve tüketicilerin sahte tarımsal ilaç konusunda hassas ve dikkatli olmaları gerektiğini ve yapılan tüm şikayetlerin önemle değerlendirildiğini söyledi.

Kaynak:Tarım Pusulası

Kategoriler