yalova-tarim-muduru-suat-parildar-kurban-pazari'ni-ziyaret-etti

Yalova Tarım Müdürü Suat Parıldar Kurban Pazarı'nı Ziyaret Etti

Tofidass

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Kurban Pazarı’nı ziyaret ederek satıcılar ve alıcılarla sohbet etti. Parıldar’a bu ziyarette Müdür Yardımcısı Selçuk Yaman, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü İskender Karael ve Veteriner Hekim Murat Kara eşlik etti.

16-19 Haziran 2024 tarihleri arasında kutlanacak Kurban Bayramı öncesinde, Suat Parıldar kurban satıcılarıyla bir araya gelerek kurbanlık satış sürecini değerlendirdi ve bir kurban pazarlığına aracılık etti.

Vatandaşlara kurbanlık alım sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi veren Suat Parıldar, şu açıklamalarda bulundu:

“Kurban için seçilecek hayvanların belirli bir olgunluğa gelmesi gerekir. Küçükbaş hayvanlar 1 yaşını, büyükbaş hayvanlar ise 2 yaşını doldurmuş olmalıdır. Kurbanlık hayvanlar, izinli satış yerlerinden alınmalı ve kulak küpesi bulunmalıdır. Hayvanların aşılı olup olmadıkları kontrol edilmelidir. Vatandaşlarımız, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın mobil uygulaması olan ‘TarımCebimde’ üzerinden küpe numaralarını girerek kurbanlık hayvanların ırk, cinsiyet, yaş, tür ve aşı bilgilerini sorgulayabilirler.

Veteriner sağlık raporu olmayan, çok zayıf, bakışları donuk, tüyleri karışık ve mat olan, salya ve gözde akıntısı bulunan, çevreye karşı çok tepkisiz veya aşırı duyarsız hayvanlar tercih edilmemelidir. Ayrıca, gebe veya yeni doğum yapmış, çok genç veya gelişimini tamamlamamış hayvanlar da kurbanlık için uygun değildir.”

Kaynak:Tarım Pusulası

Kategoriler